YASAL BİLGİLENDİRME

Gizlilik Bildirimi

Son güncelleme tarihi: 6 Ocak 2018

Giriş

MomentumBT (MBT ) kendisine emanet edilen bilginin gizliliğini ve mahremiyetini korumaya önem verir. Web sitesi aracılığıyla topladığı kişisel bilgileri (bazen “Şahsi Kimlik Bilgisi” veya “SKB” olarak değinilmektedir) uygun bir şekilde korumayı ve kullanmayı görev bilir.

Bunu yapmaktaki genel amaç web sitemizi ziyaret edenler tarafından sadece kendi isteği ile temin edilen kişisel bilgiyi toplamak ve bu şekilde söz konusu kişilere bilgi ve/veya hizmet sunmak veya gelişim fırsatları ile ilgili  bilgi vermektir. Elde ettiğimiz SKB’yi nasıl topladığımızı, kullandığımızı, paylaştığımızı ve koruduğumuzu öğrenmek için lütfen bu Gizlilik Bildirimini (“Gizlilik Bildirimi”) gözden geçiriniz.

Bu Gizlilik Bildirimi’ne ilişkin herhangi bir sorunuz olması durumunda, lütfen info@momentumbt.com adresinden bize ulaşın

Sizin hakkınızdaki kişisel bilgileri, sizin izin vermeyi terich ettiğiniz takdirde bazı hizmetler için sisteme kayıt yaptırmak gerekebilir. MBT’ye kaydolarak ve/veya kişisel bilgilerinizi vererek, bu Gizlilik Bildirimi uyarınca ilgili bilgilerin kullanımını da kabul etmiş oluyorsunuz. Size ait kişisel bilgiler, sizin izniniz olmadan veya sair surette kanunlar veya profesyonel standartlar sebebiyle gerekmedikçe veya tarafınızdan izin verilmedikçe, başka amaçlarla kullanılmamaktadır. Örneğin, eğer bize MBT hakkında bilgi yada teklif talep eden bir e-posta mesajı gönderirseniz, e-posta adresi ve diğer bilgileri sizin talebinize yanıt vermekte kullanabiliriz. Genel olarak sadece talebinizi yerine getirmek için gereken kişisel bilgileri toplamaktadır. Tercihe bağlı ek bilginin istenmesi halinde bu durumdan bilginin toplanması noktasında haberdar edilirsiniz.

Hassas bilgi;  kişinin dini ve benzeri inançları, fiziksel ve akli sağlığı, ırkı, etnik kökeni, politik inançları,  cinsel hayatı veya sabıkası ile ilgili kişisel bilgileri içerir. MBT “hassas” kişisel bilgiyi sadece ilgili şahısların bu bilgiyi tarafımıza kendilerinin isteyerek temin etmesi halinde veya söz konusu bilginin toplanmasına kanunlar veya profesyonel standartlarca toplanması gerektiğinde ya da toplanmasına izin verildiği sürece toplar. Bu bilgilerin MBT veri tabanlarına transfer etmesi ve orada depolamasına razı gelmiyorsanız hiçbir suretle MBT’ye hassas bilgi vermeyiniz. Belli amaçlar için MBT’ye  hassas bilgi vermenin gerekli veya uygun olup olmadığına ya da olup olmayabileceğine dair herhangi bir sorunuz varsa lütfen info@momentumbt.com adresinden iletişim kurunuz.

E-posta yoluyla iletişime geçtiğimiz durumların yanı sıra web sitemizi ziyaret ettiğiniz durumlarda MBT ve hizmet sağlayıcıları otomatik olarak belli tipte bilgileri toplamak için tanım bilgisi, web işaretçisi ve diğer teknolojileri kullanır. Bu türde bilginin toplanması, sizin çevrim içi deneyiminizi ihtiyacınıza göre düzenlememizi; MBT çevrim içi varlığının performans, kullanım ve etkinliğini iyileştirmemizi ve aynı zamanda pazarlama faaliyetlerimizin etkinliğini ölçmemizi mümkün kılar.

Ip Adresi;

IP adresi, internete her eriştiğinizde bilgisayarınıza tahsis edilen bir numaradır. Bu adres, bilgisayarlar ile sunucuların birbirlerini tanımaları ve birbirleri ile iletişimde bulunmalarına izin verir. Ziyaretçilerden geldiği belirlenen IP adresleri, BT güvenlik ve sistem teşhisi amacıyla kaydedilebilir. Bu bilgi ayrıca toplu biçimde web sitesi trendi ve performans analizi için de kullanılabilir.

Tanım Bilgileri (Cookies)

Tanım bilgileri ya da çerezler, bizi her ziyaretinizde bilgisayarınıza ya da internet erişimi olan cihazınıza yerleştirilebilir. Bu bilgiler, sitenin bilgisayarınızı ya da cihazınızı hatırlamasını sağlar ve bir dizi amaca hizmet eder.

Bazı web sitelerimizde tanım bilgisi toplanmasını kabul etmenizi gerektiren bir uyarı bandı çıkacaktır. Kabul etmezseniz, bilgisayarınız ya da internet erişimi olan cihazınız pazarlamayla alakalı faaliyetler için izlenmeyecektir.  “Kullanıcı girdisi” adıyla bilinen ikinci bir tür tanım bilgisine ise gerekli işlevsellik için her koşulda ihtiyaç duyulacaktır. Bu tür tanım bilgileri bu uyarı bandının kullanımı aracılığıyla engellenmez. Seçiminiz bir tanım bilgisinde saklanır ve 90 gün boyunca geçerli olur. Seçiminizi feshetmek isterseniz, tarayıcınızdaki tanım bilgilerini temizleyerek bunu yapabilirsiniz.

Birçok tarayıcı tanım bilgilerini otomatik olarak kabul ediyor olsa da, tarayıcı ayarlarınızdan (genelde tarayıcınızın Araçlar ya da Seçenekler menüsünde bulunan) tanım bilgilerini kabul etmeyi ya da etmemeyi seçebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz zaman tanım bilgilerini cihazınızdan silebilirsiniz. Ancak tanım bilgilerini kabul etmezseniz, web sitesi özelliklerimizi tam olarak tecrübe edemeyeceğinizi göz önünde bulundurunuz.

Aşağıda web sitelerimizde kullanılan tanım bilgisi türlerinin bir listesini bulabilirsiniz:

Amaç Tanım Tür ve Son Kullanım Tarihi
Performans (Kullanıcı Tarayıcısı) Web sitelerimiz, en yaygın internet platformları kullanılarak tasarlanmıştır. Bu platformların uyumluluk sorunlarını gidermeye (örneğin tarayıcı tipinizi belirlemek için) ve performans iyileştirmeye (örneğin daha hızlı içerik yüklemek için) yarayan sabit tanım bilgileri bulunur. Oturum
Tarayıcının kapatılmasıyla silinir
Güvenlik (ör. Asp.NET) Tanım Bilgileri Kısıtlanmış bir alana erişim için kayıt olduğunuzda tanım bilgilerimiz cihazınızın ziyaretiniz boyunca giriş yapılmış halde kalmasını sağlar. Kısıtlanmış alanlara erişim için kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız olacaktır. Oturum
Tarayıcının kapatılmasıyla silinir
Site Tercihleri Tanım bilgilerimiz site tercihlerinizi (örneğin dil tercihi) hatırlayabilir ya da deneyiminizi geliştirmeye (örneğin bir karşılama biçimini ya da içeriği kişiselleştirerek) çalışabilir. Bu, özellikle erişim sağlamak ya da bir hesap açmak için kayıt olduğunuz alanlarda geçerli olacaktır. Oturum
Tarayıcının kapatılmasıyla silinir
Analitik Site ziyaretçilerinin web sitemizi nasıl kullandıklarını anlamamızı sağlayan bir takım üçüncü taraf analiz araçları kullanırız. Bu da bizim ziyaretçilerimiz için momentumbt.com’un kalite ve içeriğini iyileştirmemizi sağlar. Birleştirilmiş istatistiksel veriler arasında toplam ziyaret ya da sayfa görüntüleme ve web sitelerimize verilen referans rakamları vardır. Kalıcıdır fakat momnetumbt.com u iki yıl ziyaret etmediğinizde otomatik olarak silinir.
Site ziyaretçisi geri bildirimi Ziyaretçilerimizin belli bir yüzdesini geri bildirim yapmaya davet etmek amacıyla bir üçüncü taraf araştırma aracı kullanırız. Tanım bilgileri ziyaretçilerin birden fazla davetini önlemek için kullanılır. 1 Oturum
İlk tanım bilgisi (1) ziyaretçi araştırmaya davet edilmediyse hazırlanır ve ziyaretçilerin sayfayı ilk görüntülemelerinin ardından bir daha davet edilmemesini sağlar. Tarayıcının kapatılmasıyla silinir
İkinci tanım bilgisi (2) ziyaretçi araştırmaya davet edilmediyse hazırlanır ve ziyaretçinin 90 günlük süre boyunca bir daha davet edilmemesini sağlar. 2 Kalıcı
90 gün sonra ya da araştırma davetinin ardından otomatik olarak silinir.
Sosyal paylaşım Sosyal medya sitelerinde ve e-posta yoluyla web sitelerimizden içerik paylaşmanız konusunda işlevselliği artırmak için üçüncü taraf sosyal medya aygıtları ya da butonları kullanırız. Bu aygıtların ya da butonların kullanımı; hizmeti kolaylaştırmak, etkileşiminizin web sayfalarında gösterilmesini sağlamak (örneğin sosyal paylaşım sayım önbelleği güncellenir) ve faaliyetleriniz hakkında internette ve web sitelerimizde kayıt tutmak amacıyla cihazınıza bir tanım bilgisi yerleştirebilir. Bu tür hizmetleri kullanmadan önce her bir sağlayıcının gizlilik bilgilerine bakmanızı tavsiye ederiz. Kalıcıdır fakat momentumbt.com’u iki yıl ziyaret etmediğinizde otomatik olarak silinir.

 

 

WEB SİTELERİMİZDE GEZİNEREK YA DA KAYITLI KULLANICILARA ÖZEL ALANLARA ERİŞİM İÇİN KAYIT DETAYLARINIZI GİREREK, BİLGİSAYARINIZA YA DA İNTERNET ERİŞİMİ OLAN CİHAZINIZA BU TANIM BİLGİLERİNİ YERLEŞTİREBİLECEĞİMİZİ KABUL ETMİŞ OLURSUNUZ.

1.1.3 Google Analytics

MBT, Google Analytics kullanır. Google Analytics tarafından verilerinin nasıl toplandığına dair web site ziyaretçilerine daha fazla seçenek sunmak için Google Google Analytics Kapsamı Dışında Kalma Tarayıcı Eklentisi geliştirmiştir. Eklenti, Google Analytics JavaScript (ga.js) ile iletişime geçerek web site ziyareti hakkındaki bilgilerin Google Analytics’e gönderilmemesi gerektiğini bildirir. Google Analytics Kapsamı Dışında Kalma Tarayıcı Eklentisi, web sitesinin kendisine ya da başka web analizi hizmetlerine bilgi gönderilmesini önlemez.

1.1.4 Web işaretçileri

Web işaretçisi; IP adresi, içeriğin görüntülendiği zaman, tarayıcı tipi ve aynı sunucu tarafından daha önce konan tanım bilgilerinin varlığı gibi belirli bilgileri toplamak üzere kullanılabilen bir web sayfası üzerindeki küçük bir görüntü dosyasıdır. MBT işaretçileri sadece uygulanabilir hukuka uygun olarak kullanır.

MBT veya hizmet sağlayıcıları web işaretçilerini, bize istihdam veya pazarlama hizmetleri veren üçüncü taraf web sitelerinin etkinliğini izlemek veya toplam ziyaretçi istatistiklerini toplamak ve tanım bilgilerini yönetmek üzere kullanabilir.

İlişkili tanım bilgilerini reddetmek suretiyle bazı web işaretçilerini kullanım dışı kılma seçeneğiniz vardır. Web işaretçisi, IP adresinizden anonim bir ziyareti yine de kaydedebilir ancak tanım bilgisi kaydedilmeyecektir.

Bazı haber bültenlerimizde ve diğer iletişimlerimizde, mesajların içerisine gömülü bağlantılar vasıtasıyla e-posta açma oranları gibi alıcı davranışlarını gözlemleyebiliriz. Bu bilgiyi kullanıcı ilgisini ölçmek ve gelecekteki kullanıcı deneyimlerini geliştirmek üzere toplarız.

1.1.5 Konum bazlı araçlar

MBT bilgisayarınızın ya da mobil cihazınızın coğrafi konumunu saklayabilir ve kullanabilir. Bu konum verileri, coğrafi konumunuza göre ilginizi çekeceğine inandığımız hizmetlere ilişkin size bilgi sağlamak ve konum bazlı ürün ve hizmetlerimizi geliştirmek amacıyla toplanır.

1.2 Sosyal medya araçları ve uygulamaları

MBT web siteleri, Facebook Beğen butonu ya da Twitter aracı gibi üçüncü taraf sosyal medya uygulamalarını paylaşmayı mümkün hale getirmek için işlevsellik içerebilir. Bu sosyal medya uygulamaları sizin MBT web sitelerini kullanımınıza dair (yukarıdaki “Sosyal Paylaşım” konusu detaylarına bakınız) bilgileri toplayabilir ve kullanabilir. Bu tür sosyal medya uygulamaları aracılığıyla sağladığınız tüm kişisel bilgiler o sosyal medya uygulamalarının diğer üyeleri tarafından da toplanabilir ve kullanılabilir ve bu tür etkileşimler uygulamayı sağlayan şirketlerin gizlilik politikaları tarafından yönetilir. Bu şirketler veya bunların bilgi kullanımı üzerinde denetimimiz veya sorumluluğumuz yoktur.

Ayrıca, MBT web siteleri; blog, forum, kitle kaynaklı çalışma ve diğer uygulama ve hizmetlere (topluca “sosyal medya içerikleri”ne) yer verebilir. Sosyal medya içeriklerinin amacı bilgi ve içerik paylaşımını kolaylaştırmaktır. MBT sosyal medya içeriklerine sağladığınız tüm kişisel bilgiler, üzerinde sınırlı denetimimizin olabileceği ya da hiçbir denetimimizin olmadığı söz konusu sosyal medya içeriğinin diğer kullanıcılarıyla (bilgi sağlama esnasında aksi belirtilmedikçe) paylaşılabilir.

1.3  Çocuklar

Çocukların kişisel gizliliğini, özellikle de çevrim içi bir ortamda korumanın önemini anlamaktadır. Sitelerimiz özellikle 18 yaşın altındaki çocuklar için veya onlara yönelik olarak tasarlanmamıştır. Profesyonel hizmetler sağlamak üzere girilen bir taahhüt dışında politikamız kesinlikle 18 yaş altındakilerin bilgisini bilerek toplamayı veya muhafaza etmeyi içermez.

  1. SKB paylaşımı ve transferi

Yasal mesleki ve iş ihtiyaçlarımızın gerektirdiği, sizin taleplerinizi yerine getirdiğimiz ve/veya kanun veya mesleki standartların gerektirdiği veya müsaade ettiği durumlar haricinde iştirakimiz olmayan üçüncü taraflarla kişisel kimlik bilgilerini paylaşmayız.

Bazı durumlarda, taleplerinizi karşılamamıza yardımcı olmak üzere namımıza çalışan dış şirketler veya hizmet sağlayıcıları veya satıcılarla da MBT sizin hakkınızdaki SKB’yi paylaşabilir.

Buna ilave olarak MBT bazı SKB’leri coğrafi sınırların ötesindeki diğer MBT şirketleri veya bizimle veya namımıza çalışan dışarıdaki şirketlere aktarabilir. MBT ayrıca SKB’nizi yerleşik bulunduğunuz yerin yargı yetkisi dışındaki bir yetki alanında saklayabilir. Ziyaretçiler, MBT web sitelerinde SKB sağlayarak bu transferi ve/veya verilerinin sınır ötesi depolanmasını kabul etmiş olurlar.

MBT, ayrıca ilgili kanunların, mahkeme kararlarının veya devlet düzenlemelerinin gerektirdiği hallerde, devlet veya emniyet teşkilatının taleplerine yanıt vermek amacıyla SKB’yi satış, devir veya verinin ilgili olduğu site işinin diğer biçimde temliki ile bağlantılı olarak ifşa edebilir. Bu ifşalar, aynı zamanda veri gizliliği veya güvenlik denetimleri için ve/veya bir şikayeti veya güvenlik tehdidini incelemek veya bunlara müdahale etmek için de gerekebilir. MBT, SKB’leri herhangi bir üçüncü tarafa satmaz. Yine MBT sizin sağladığınız SKB’yi hiçbir üçüncü tarafa doğrudan pazarlama kullanımı için transfer etmez.

  1. Seçenekler

Genel olarak MBT’ye ’ çevrim içi herhangi bir SKB sunmanız gerekmemektedir fakat hizmetlerimiz ve etkinliklerimiz hakkında ilave bilgiler almanız için sizin bazı SKB’lerinizi sağlamanıza ihtiyaç duyabiliriz. SKB’nizin belli kullanımları için sizin izninizi isteyebilir ve siz de bu kullanımlara onay verebilir veya bunları geri çevirebilirsiniz.

Yukarıda “Tanım Bilgileri” bölümünde tanımlandığı şekilde, eğer sitelerimizi gezerken tanım bilgilerinin sizi izlemesini önlemek istiyorsanız, tarayıcınızı bütün tanım bilgilerini reddetmeye veya tanım bilgisi gönderilirken bilgilendirmeye ayarlayabilirsiniz. Ancak tanım bilgilerini reddetmeyi seçerseniz, sitelerimizin bazı bölümlerinin düzgün çalışmayabileceğini dikkate alınız.

  1. Erişim

Eğer MBT’ye kişisel bilgiler vermiş bulunuyorsanız, çoğu durumda herhangi bir yanlışı düzeltmek üzere söz konusu verilere makul erişim hakkınız vardır. Ayrıca info@momentumbt.com ile irtibata geçerek hakkınızdaki bilgilerin güncellenmesi veya kaldırılması talebinde bulunabilirsiniz ve bu durumda ilgili yasalar ve mesleki standartlarla uyumlu olduğu sürece talebinizi yerine getirmek için her türlü makul ve tatbiki çabayı göstereceğiz.

  1. Veri güvenliği ve bütünlüğü

Kişisel bilgileri yetkisiz kayıp, amaç dışı kullanım, değiştirme veya tahribattan korumak üzere MBT makul güvenlik politikaları ve prosedürlerini yürürlüğe koymuş bulunmaktadır. Ancak tüm çabalarımıza rağmen bütün tehditlere karşı güvenlik kesin olarak garanti edilemez. Kişisel bilgilerinize erişim, sadece bilmesi gereken kişilere erişim sağlanacak şekilde elimizden geldiğince sınırlı tutulacaktır. Verilere erişimi olan bireylerin söz konusu bilgilerin gizliliğini devam ettirme zorunlulukları vardır. Bizler ayrıca kişisel bilgileri sadece bir bireyin talebini yerine getirmek için gerekli olduğu süre boyunca veya söz konusu kişi bilginin silinmesini isteyene kadar saklamak üzere makul çabayı göstermekteyiz.

  1. Bu politikada yapılacak değişiklikler

 Gizlilik Bildirimini zaman zaman değiştirebilir. Bu bildirimde değişiklikler yaptığımız zaman, bu sayfanın başındaki “güncelleme” tarihini düzeltiriz. Bilgilerinizi nasıl koruduğu hakkında bilgi edinmek üzere sizi bu Gizlilik Bildirimini belirli aralıklarla gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

  1. Politika hakkında sorular ve yürütme

Kişisel olarak tanımlanabilecek bilgilerinizin yönetimi hakkında tarafımıza herhangi bir soru veya yorumunuz varsa, lütfen bizimle info@momentumbt.com  adresini herhangi bir kaygınızı iletmek üzere de kullanabilirsiniz.